خلاصه قسمت های علم دما؛ از یخ تا آتش

 
صفر مطلق چیست؟ : هر چیزی که در اطراف ما است، از کوچکترین حشرات روی زمین گرفته تا دورترین ستاره‌ها در جهان، در وضعیت خاصی در میان طیف وسیعی از دما، از سرد تا داغ، قرار دارد. در این مجموعه برنامه، همراه با دانشمند فیزیک‌دان، دکتر «هلن چرسکی» از اسرار شگفت‌انگیز دما رمزگشایی می‌کنیم.
در این قسمت با اسرار دما از صفر مطلق تا دمای شگفت‌انگیز ستاره‌ها، آشنا می‌شویم و کشف خواهیم کرد که کارکرد دما دقیقا چگونه است و تا چه حد در زندگی ما تاثیر دارد و همچنین چطور نیروی پنهان دما، سیاره‌ی ما و همه‌ی جهان را شکل داده است.
در اولین قسمت از این برنامه دکتر «هلن چرسکی» به بررسی پایین‌ترین و سردترین دماها خواهد پرداخت و به ما نشان می‌دهد که چطور سرما، جهان اطراف ما را شکل داده است و اینکه چرا یخ‌زدن به آن معنایی که همه‌ی ما تصور می‌کنیم، نیست!
در ادامه‌ی برنامه همراه با او با دانشمندانی دیدار می‌کنیم که دما را تا پایین‌ترین مرز ممکن سرما بررسی خواهند کرد؛ جایی که قوانین عادی فیزیک شکسته و علم وارد جهان تازه‌ای از احتمالات می‌شود.
و سرانجام کشف خواهیم کرد که چگونه بررسی رفتارهای حیرت‌انگیز ماده در دماهای نزدیک به صفر مطلق باعث پیشرفت تکنولوژی- از ابررساناها گرفته تا محاسبات کوانتومی- خواهد شد.

 
دمای حیات : در این قسمت همراه با دانشمند فیزیک دان،«هلن چرسکی» کشف خواهیم کرد که چطور طیف باریکی از گرما باعث به وجود آمدن حیات روی کره‌ی زمین شد. او همچنین به ما نشان خواهد داد که چگونه حیات بر روی زمین در محلی آغاز شد که گرما و سرما با هم تلاقی کردند و اینکه چطور زندگی همه‌ی موجودات روی زمین به دما بستگی دارد. در این برنامه همچنین از اسرار شگفت‌انگیز مهندسی طبیعی رمزگشایی می‌کنیم که حیوانات برای ثابت نگه داشتن دمای بدن خود در دمای درست، از آن استفاده می‌کنند. و سرانجام در ادامه‌ی برنامه شاهد یک عمل جراحی شگفت‌انگیز با استفاده از دما خواهیم بود.
 

بازی با آتش : در آخرین قسمت از این مجموعه برنامه، همراه با دکتر «هلن چرسکی» از اسرار گرما رمزگشایی می‌کنیم و کشف خواهیم کرد که چگونه گرما، نوعی انرژی پنهان درون ماده است، که می‌تواند آن را از حالتی به حالت دیگر تبدیل کند.
توانایی انسان برای مهار و به‌کارگیری این قانون اساسی علم، منجر به برخی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بشری شده است: از ذوب فلزات- که ما را قادر به ساخت سلاح کرد- گرفته تا موتورهای بزرگی که در انقلاب صنعتی توسط بخار به حرکت درمی‌آمدند و سرانجام تا حرارت فاز پلاسما که در عمل قدرتی نامحدود برای انسان فراهم می‌کند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *