خلاصه قسمت های فضانوردی سخت ترین شغل جهان

قسمت 1 : «کریس هدفیلد»، فضانورد، مححق پزشکی پیشین ناسا، دکتر «کوین فانگ»، و دکتر «ایا وایتلی»، روانشناس، با دوازده نفر از افراد عادی بااستعداد که برای تبدیل شدن به فضانورد، به دقت انتخاب شده‌اند همراه هستند تا پس از مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و تمرینات سخت، سرانجام مشخص کنند کدام یک از این دوازده نفر قابلیت تبدیل شدن به فضانورد و رفتن به فضا را دارد. این کاندیداها باید معیارهای دقیق آژانس‌های فضایی جهانی را برای رفتن به فضا داشته باشند، از جمله: توانایی ثابت نگه‌داشتن هیلیکوپتر در فضا، خون گرفتن از خودشان و آزمایش آن برای «کلوسترفوبیا» (تنگناهراسی) و همچنین توانایی‌های جسمی و ذهنی لازم. هر کدام از این کاندیداها که نتوانند این مرحله را پشت سر بگذارند، از ادامه‌ی تمرینات و آزمایش‌ها باز خواهند ماند.
 

قسمت 2 : در این قسمت، کاندیداهای باقی‌مانده، باید با آزمایش‌ها و تمرینات دیگری زیر نظر «کریس هدفیلد» و تیم کارشناسان او روبرو شوند. کاندیداهای فضانوردی باید موفق شوند آزمایش «آب فرود» اضطراری (فرود از سفینه روی آب) و سپس بیرون آمدن از کپسول در زیر آب را انجام دهند. در ادامه آن‌ها باید در بزرگ‌ترین شرکت تکنولوژی فضایی بریتانیا، موفق شوند با یک ربات بسیار مدرن به نام «Mars Rover»، کار کنند. کدام یک از کاندیداها موفق به عبور از این مرحله خواهند شد؟
 

قسمت 3 : در این مرحله کاندیداهای باقی‌مانده باید مجموعه‌ای از آزمایش‌های شنا که توسط آژانس‌های فضایی معین شده را انجام دهند. برای موفق شدن در این مرحله کاندیداها باید علاوه بر توانایی کار گروهی، چابکی ذهنی لازم را هم داشته باشند تا بتوانند قطعات یک مکعب بزرگ را به هم متصل کنند و آن را در زیر آب بسازند. آن‌ها همچنین باید پیش از ورود به مرکز فضایی آلمان، زبان روسی را نیز به شکل مقدماتی فرابگیرند. اما در ادامه کاندیداها با تمرین‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی دیگری روبرو می‌شوند: آن‌ها باید تلاش کنند تا کپسول فضاپیمای «سایوز» روسیه را در ایستگاه بین‌المللی فضایی کنترل کنند و سرانجام، آزمایش قرار گرفتن روی صندلی‌های چرخان را انجام خواهند داد. در این قسمت کاندیداهای دیگری نیز ادامه‌ی دوره حذف خواهند شد.

 

قسمت 4 : در این قسمت رقابت سخت‌تر و حساس‌تر خواهد شد. کاندیداهای باقی‌مانده به یک مرکز سری در سوئد فرستاده خواهند شد. کاندیداها مورد آزمایش‌های ویژه قرار خواهند گرفت تا مشخص شود آیا نشانه‌های «هایپوکسیا» را دارند یا نه. همچنین در یک سانتریفیوژ انسانی، مقاومت آن‌ها در برابر نیروی قوی گرانش مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. و سرانجام توانایی‌های برقراری ارتباط کاندیدهای فضانوردی نیز مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. اما کدام یک از آن‌ها برای ادامه‌‌ی این دوره خواهد توانست «کریس» را متقاعد کند و کدام یک از کاندیداها حذف خواهند شد؟
 

قسمت 5 : در این قسمت کاندیداهای فضانوردی باقی مانده برای رفتن به فینال با هم رقابت می‌کنند. در اینجا توانایی رهبری کردن آن‌ها در یک آزمایش نجات، به آزمون گذاشته می‌شود. «کریس هدفیلد» به همراه گروه کارشناسان و همچنین دو کارشناس مهمان، از کاندیداها مصاحبه می‌کنند و کاندیداهایی که در مصاخبه قبول شوند، به آزمایشگاه زیردریایی در مرکز فضایی «کندی» در فلوریدا اعزام خواهند شد.
 

قسمت 6 : این هفته سرانجام فینالیست‌ها به فرودگاه تدارکاتی فرود شاتل در فلوربدا آمده‌اند تا «کریس هدفیلد» آخرین بررسی‌ها را روی آن‌ها انجام دهد. توانایی حرکتی آن‌ها در ارتفاع ۹۰۰۰ متری آزمایش شده و حالا باید برای اولین‌بار در شرایط بی‌وزنی مورد آزمایش قرار بگیرند. آنها پس از انجام چند آزمایش برای فینال بزرگ به موزه علم در لندن بازمی‌گردند تا «کریس» و گروه کارشناسان تصمیم بگیرند که کدام یک از آن‌ها توانایی تبدیل شدن به یک فضانورد را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *