خلاصه قسمت های نابغه معمولی

 
قسمت 1 (پختن هات‌ داگ بدون آتش) : این هفته نابغه‌های ما با چالش‌هایی روبرو هستند که «تری» برای آنها طراحی کرده. «گای» و «رندی» در یک اردوگاه هستند و باید با استفاده از چیزهایی که آنجا در اختیارشان است، یک چتر نجات بسازند. برای برنده شدن در این مسابقه این چتر نجات باید بتواند هنودانه ای را که از ارتفاع ۳۰ متری سقوط کرده سالم به زمین برساند. آنها باید دانش فیزیک و آیرودینامیک خود را برای سالم به زمین رساندن هندوانه استفاده کنند. پس از آن «تری» برای «گای» و «رندی» یک مسابقه نسبتن آسان ترتیب داده: پختن «هات داگ» در کمپ در حرارت ۱۲۰ درجه اما بدون استفاده از آتش! باهوش‌ترین فرد گروه این هفته چه کسی است؟
 
 
قسمت 2 (چالش‌هایی با توپ بیس‌ بال) : این هفته نابغه‌های ما با چالش‌هایی روبرو هستند که «تری» برای آنها طراحی کرده. «گای» و «رندی» در یک اردوگاه هستند و باید با استفاده از چیزهایی که آنجا در اختیارشان است، یک چتر نجات بسازند. برای برنده شدن در این مسابقه این چتر نجات باید بتواند هنودانه ای را که از ارتفاع ۳۰ متری سقوط کرده سالم به زمین برساند. آنها باید دانش فیزیک و آیرودینامیک خود را برای سالم به زمین رساندن هندوانه استفاده کنند. پس از آن «تری» برای «گای» و «رندی» یک مسابقه نسبتن آسان ترتیب داده: پختن «هات داگ» در کمپ در حرارت ۱۲۰ درجه اما بدون استفاده از آتش! باهوش‌ترین فرد گروه این هفته چه کسی است؟
 
 
قسمت 3 (چطور موشک بسازیم) : این هفته «رندی» با استفاده از آیتم‌هایی که در فروشگاه‌های سخت‌افزاری پیدا می‌شوند، مجموعه چالش‌هایی را طراحی کرده. «تری» و «گای» باید موشکی بسازند که ۴۵ متر برد داشته باشد. آنها باید سیستم احتراق را طوری بسازند که که از آتش استفاده نکند. برای آنکه موشک، برد لازم را داشته باشد آنها باید بسیار خلاقانه فکر کنند. پس از آن «گای» و «تری» باید با استفاده از لوله سیستمی طراحی کنند که با عبور از یک مسیر پر پیچ و خم با مانع، آب را از شیر به یک سطل منتقل کند. آنها برای این کار باید فقط از قطعاتی استفاده کنند که «رندی» به آن‌ها داده…باهوش‌ترین فرد گروه این هفته چه کسی است؟
 
 
قسمت 4 – تخم‌مرغ نشکن : چالش این هفته ساختن سازه‌ای با پایه‌ی تخم‌مرغ است. پایه‌های این سازه باید از سه تخم‌مرغ تشکیل شده باشد و در کل بتواند وزن ۴۵ کیلوگرم را بدون شکسته شدن، تحمل کند. چالش بعدی چالش حافظه است؛ لیست خریدی که از سی مورد تشکیل شده و آن‌ها باید ۱۵ موردِ آن را به‌خاطر بسپارند.
 
 
قسمت 5 – حمل بستنی با قایق : این هفته «رندی» چالش‌هایی را برای «گای» و «تری» در یک پارک محلی طراحی کرده تا نبوغ و همچنین دانش فیزیک آنها به آزمون گذاشته شود.

آنها باید قایق خود رو طراحی کنند که بتواند در هوای خیلی گرم چند بستنی را در عرض یک تالاب جا‌به‌جا کند پیش از آنکه بستنی‌ها کاملا آب شوند. آنها در این چالش فقط می‌توانند از چیزهایی استفاده کنند که در یک ون بستنی فروشی پیدا می‌شود. پس از آن نوبت چالش الاکلنگ می‌رسد اما نه یک الاکلنگ معمولی: این الاکلنگی است که روی آن مناطق مختلفی با رنگ‌های مختلف مشخص شده‌اند. چالش به این صورت است که مایع‌های خاصی روی یک میز قرار داده شده‌اند همراه با لیوان‌هایی متفاوت. هر کدام از افراد در حقیقت مانند شطرنج یک حرکت می‌توانند انجام دهند و آن این است که باید لیوانی را که داخلش یکی از مایع‌ها ریخته می‌شود روی یکی از مناطق مشخص شده‌ی الاکلنگ قرار دهند و نفر بعدی باید مایع دیگری را در جایی قرار دهد که تعادل الاکلنگ به هم نخورد…باهوش ترین فرد گروه این هفته چه کسی است؟…
 
 
قسمت 6 – چالش جا دادن جعبه‌ها : این هفته «گای» برای «تری» و «رندی» چالشی در رابطه با انتقال محموله‌های پستی در جاده دارد. او دو کانتینر مخصوص حمل‌و‌نقل آماده کرده که «تری» و «رندی» باید آن را با صدها جعبه پر کنند. هر کدام از آنها تنها یک ساعت برای جادادن جعبه‌ها در کانتینر فرصت دارند. در ابتدا به نظر می‌رسد که جادادن همه‌ی جعبه‌ها در کانتینر غیرممکن باشد و برای هرچه سخت‌تر کردن این چالش، جعبه‌ها اندازه‌های متفاوت دارند. آنها باید از قدرت تجسم فضایی خود برای حل این مساله استفاده کنند. و سرانجام برای مشخص شدن باهوش‌ترین فرد گروه آنها باید بتوانند تنها با استفاده از بادکنک هلیوم، جسمی با وزن ۵ کیلوگرم را بلند کنند اما هرکدام از آنها برای آزمایش روش خود قبل از آزمون نهایی، تنها جسمی با وزن نیم کیلوگرم در اختیار دارند و این یعنی آنها باید برای محاسبه‌ی نیروی لازم از دانش ریاضی و محاسبات استفاده کنند. باهوش ترین فرد گروه این هفته چه کسی است؟

قسمت 7 : این هفته «رندی» که قهرمان مینی گلف است، چند چالش جالب در چمن حیاط خانه‌اش برای «تری» و «گای» در نظر گرفته: یک کلاس مینی گلف. با کمک «آرون»، دوست «رندی»، «گای» و «تری» باید یک سوراخ مینی گلف طراحی کنند با مانع‌های زیاد. در پایان «رندی» تا سه بار می‌تواند تلاش کند توپ را وارد سوراخ کند. آنها باید از دانش فیزیک و موقعیت‌سنجی خودشان استفاده کنند و موانع را طوری طراحی کنند که وارد کردن توپ در سوراخ برای «رندی» غیر ممکن باشد. چالش بعدی این‌بار در زمین بزرگ گلف طراحی شده و با پرچم‌های گلف انجام می‌شود. آنها باید به شیوه‌ای خاص پرچم‌های گلف را جا‌به‌جا کنند که در آخر تنها یک پرچم باقی بماند. باهوش‌ترین فرد گروه این هفته چه کسی است؟…
 
 

قسمت 8 (مسابقه هواپیماهای کاغذی): این هفته «گای» به همراه دوستش «تاد»، دانش مهندسی و آیرودینامیک «رندی» و «تری» را در ساختن هواپیمای کاغذی به چالش می‌کشند. در این چالش «رندی» و «تری» تصمیم می‌گیرند تا با هم متحد شوند چون دو نابغه بهتر از یک نابغه است. به زودی مشخص می‌شود آنها دو استراتژی متفاوت برای ساختن هواپیمای کاغذی در پیش گرفته‌اند. پس از آن «گای» از «تری» و «رندی» می‌خواهد چند شیء را که در حقیقت از اختراعات مهم هستند بر اساس تاریخ اختراع‌شان مرتب کند. باهوش‌ترین فرد این هفته چه کسی است؟…
 
 
قسمت 9 (چقدر خوب موسیقی را میشنویم): این هفته «گای»، «تری» و «رندی» را در قدرت منطق و درک الگوها در بازی بولینگ به چالش می‌کشد.

در ادامه «گای»، آنها را با یک تست شنوایی امتحان می‌کند. چالش بعدی مربوط به قدرت شنوایی موسیقی است. او ابتدا یک آهنگ مشهور را برای آنها با گیتار می‌نوازد، در ادامه آنها باید تعدادی بطری آبجو را که مقدارهای متفاوتی مایع در آن است طوری مرتب کنند که اجرای آن آهنگ با ضربه زدن به بطری‌ها امکان پذیر باشد. در این چالش بعضی از بطری‌ها هم نت‌های اشتباه تولید می‌کنند که «تری» و «رندی» باید آن‌ها را تشخیص دهند. باهوش‌ترین فرد گروه، این هفته چه کسی است؟
 
 
قسمت 10 (چالش کلمه‌ سازی با جدول تناوبی): «رندی» که به بازی با حروف و ساختن کلمات علاقه‌مند است، این هفته برای «گای» و «تری» چالشی برای ساختن کلمات با استفاده از حروفی که در جدول عناصر وجود دارد، طراحی کرده. در این چالش آنها باید در مقیاس وسیع از توانایی‌های زبانی‌شان استفاده کنند و البته غلط دیکته‌ای هم نداشته باشند. در ادامه «رندی»، دانش مهندسی «تری» و «گای» را به چالش می‌کشد. آنها باید با استفاده از چوب بستنی و چسب، پلی بسازند که توانایی تحمل وزن ۴۵ کیلوگرم را داشته باشد. این هفته باهوش ترین فرد گروه چه کسی است؟

 
 
قسمت 11 (مسابقه مهارت‌های تصویری): این هفته همه به یک انبار رفته‌اند تا جواب مساله‌ای را که «تری» طرح کرده پیدا کنند. این مساله در حقیقت یک برج «هانوی» است در مقیاس بزرگ که باید تنها با ۳۹ حرکت آن را حل کنند. آنها باید مهارت‌های تصویری خود را برای حل این معما به کار بگیرند. در ادامه «رندی» و «گای» باید با استفاده از چیزهایی که در یک دفتر کار پیدا می‌شود، منجنیق درست کنند. آنها باید بتوانند یک توپ لاستیکی را از یک کانال یا مجرای تهویه هوا عبور دهند. این هفته باهوش ترین فرد گروه چه کسی است؟

 
 
قسمت 12 (چالش ساخت ماشین مسابقه‌ای): مسابقه‌ای دیدنی با حضور سه فرد عادی اما با «آی کیو»ی بالا…

در این برنامه‌ی جذاب و دیدنی هر بار هر کدام از این سه نابغه برای دو نفر دیگر چالش‌هایی طراح می‌کند که باید به شکل عملی در زمان مشخص موفق به انجام آن شوند. آن‌ها بر اساس میزان موفقیت در هر چالش امتیاز مناسب می‌گیرند تا در پایان باهوش‌ترین فرد گروه مشخص شود.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *