خلاصه داستان سری اول پزشک شما

 
قسمت 1 : در این برنامه می‌خواهیم پاسخ‌های قطعی برای پرسش‌های شما درباره‌ی سلامتی پیدا کنیم. برای همین به‌شکل دقیق و علمی به بررسی سرخط‌های خبری رسانه‌ای و برخی باورهای رایج درباره‌ی سلامتی می‌پردازیم و درستی یا نادرستی آن ها را به شما نشان می‌دهیم. در این برنامه به پرسش‌هایی مانند زیر پاسخ می‌دهیم:

آیا ممکن‌است شما هم چاق باشید و هم متناسب؟

آیا می‌توانید با ماندن بیشتر در رختخواب، سلامتی‌تان را بهبود ببخشید؟

آیا همه‌ی ما باید برای زندگی طولانی‌تر، آسپیرین مصزف کنیم؟

آیا جراحی مغز بدون استفاده ازچاقوی مخصوص امکان پذیر است؟

در این برنامه هم‌چنین مایکل موزلی به تیمی از پزشکانی می‌پیوندد که با استفاده از تجربیات‌ و تخصص‌شان می خواهیم مسایل مربوط به سلامتی را عمیقا بررسی کنیم.

 
 

قسمت 2 : در این قسمت از برنامه‌ی «پزشک شما»، مانند قسمت پیش به میان سرخط عناوین خبرهای مهم و باورهای رایج درباره‌ی سلامتی می‌رویم تا اطلاعاتی را که شما برای سلامتی خود لازم دارید در اختیارتان قرار دهیم.
 
آیا پولی که برای خرید قرص‌های ویتامین خرج می‌کنید، دورریختن پول است؟
 
آیا آنتی‌بیوتیک، چاره‌ی کمردرد است؟
 
آیا سرما باعث سرماخوردگی می‌شود؟

 
پاسخ این پرسش‌ها را در این برنامه خواهید دانست. در این برنامه هم‌چنین مایکل موزلی به تیمی از پزشکانی می‌پیوندد که با استفاده از تجربیات‌ و تخصص‌شان می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که آیا سرپا بودن می‌تواند به‌سادگی باعث بهبود سلامتی شود؟ گابریل وستون هم شاهد یک عمل تاریخی پیوند رحم خواهد بود و دکتر صلیحا به شما نشان خواهد داد چه‌طور جلوی خفگی کسی را بگیرید.

 
 

قسمت 3 : این برنامه به بررسی مهم‌ترین سرخط‌های مربوط به سلامتی می‌پردازد تا با بررسی آن‌ها اطلاعات مورد نیاز شما را برای زندگی سالم در اختیارتان بگذارد.
 
آلودگی هوا در هر کشوری ممکن است سالانه هزاران قربانی بگیرد، این هفته مایکل موزلی به همراه پزشکان به بررسی این موضوع می‌پردازند که آیا درخت می‌تواند راه حلی برای مقابله با آلودگی هوا باشد؟ این برنامه هم چنین به بسیاری از سوال‌های شما درباره‌ی سلامتی پاسخ خواهد داد. پرسش‌هایی مانند:
 
آیا بیماری مانند التهاب آلرژیک مخاط بینی (hay fever) قابل درمان است؟
 
آیا «اسموتی‌ها» مفیدند؟ . آیا قهوه برای شما مضر است؟
 
آیا مصرف ماست‌های «پروبیوتیک» (Probiotic yoghurts) به سلامتی شما کمک می‌کنند؟
 
آیا برخی بیماران باید از درمان « HRT » استفاده کنند؟
 
در این برنامه هم‌چنین به بررسی روش‌های درمانی جدید میگرن می‌پردازیم و دکتر صلیحا به ما آموزش می‌دهد که چگونه فردی را که دچار غرق‌شدگی شده، نجات دهیم.

 
 

قسمت 4 : آیا ممکن است همان غذاهای همیشگی‌ را بخوریم و وزن‌ ما کاهش پیدا کند؟
 
دکتر کریس در این برنامه نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم غذاهایی را که دوست داریم با همان مواد اصلی٬ اما سالم‌تر درست کنیم و مایکل نیز بررسی می‌کند که چرا هر چه بیشتر آفتاب به پوست‌مان بتابد بهتر است.
 
در بخش های دیگری از این برنامه شاهد عمل جراحی خاصی در آمریکا خواهیم بود که به افراد فلج امکان بازیابی توان حرکتی‌شان را می‌دهد و دکتر صلیحا نگاهی دارد به بحث‌های مربوط به تجویز طب سوزنی در بریتانیا و حواشی آن.

 
 

قسمت 5 : می‌گویند سیر٬ چغندر و هندوانه فشار خون را کاهش می‌دهند. آیا واقعیت دارد؟
 

آیا ممکن است غذا هم به اندازه‌ دارو قوی و موثر باشد؟
 
کریس دربارهی پاسخ تحقیق می‌کند. در این برنامه مایکل٬ مضرات قند را بررسی می‌کند و دکتر صلیحا چند باور اشتباه را درباره‌ی درمان سوختگی برای ما اصلاح می‌کند.
 
در ادامه‌ برنامه سفری می‌کنیم به روسیه و شاهد یک عمل جراحی بحث‌ برانگیز و استفاده از یاخته‌های بنیادی برای بازسازی اندام‌ ها خواهیم بود.

 
 

قسمت 6 : آیا کافیین واقعا برای هشیارتر شدن به ما کمک می‌کند و جایگزین‌های آن کدامند؟
 
در این برنامه راه‌های غافلگیرکننده‌ای برای بالا بردن نیروی ذهن بررسی می‌شوند.
 
همچنین مایکل موزلی درباره‌ی تمایل فزاینده به استفاده از سیگارهای الکترونیکی و سالم بودن آن‌ها تحقیق می‌کند و می‌بینیم که آیا کارهای خانه را می‌توان نوعی ورزش به حساب آورد یا خیر.
 
دکتر صلیحا ما را با کمک‌های اولیه به کسی که دچار سرمازدگی شده آشنا می‌کند و شاهد یک عمل جراحی بسیار مهم برای نجات جان یک بیمار هستیم.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *