خلاصه قسمت فصل هشتم جهشی در علم

قسمت 1 : دانشمندان کشف کرده‌اند ما به شکل عمیقی با مجموع اتفاقات جهان پیوند داریم، چه این اتفاقات در گذشته رخ داده باشد چه در آینده رخ بدهند. تحقیقات جدید در زمینه‌ی جاذبه و درهم‌تنیدگی کوانتومی نشان می‌دهد همه‌ی ما با یک نوع «نیرو» به هم متصل هستیم؛ نیرویی مانند جنگ ستارگان! اما آیا می‌توان در یک لحظه، با زمان‌های متفاوت، ارتباط برقرار کرد؟ آیا می‌توان ذراتی را که گرانش را تشکیل داده، مهار کرد؟ آیا سیاه‌چاله‌ها، دالان‌هایی مخفی به جهان‌های دیگر هستند؟ آیا همیشه نیرویی همراه ما است؟
 

قسمت 2 : مرگ همیشه قطعی‌ترین پایان زندگی بوده است. اما ممکن است این واقعیت در حال تغییر یاشد. دانشمندان یک حیوان کوچک نامیرا پیدا کرده‌اند که ممکن است راز زندگی جاودانه را برملا کند. دانشمندان در حال مطالعه بر روی دستکاری سلول‌های ما هستند تا بتوانند کاری کنند که عمر طولانی‌تری داشته و مقاوم‌تر باشند. آنها حتا در آستانه‌ی دستکاری «دی.ان.ای» هستند به‌طوری که بتوان با مرگ، مانند یک بیماری روبرو شد و آن را درمان کرد. اما آیا مرگ برای حفظ گونه‌های ما ضروری نیست؟ شاید ترس از مرگ، باعث شود ما به دنبال آن باشیم که در زندگی چیزهای باارزشی به‌دست آوریم؟ شاید اگر مرگ وجود نداشت، ما هیچ‌گاه تمدنی خلق نمی‌کردیم…
 

قسمت 3 : آیا میتوانیم زمین را هک کنیم ؟
 
قسمت 4 : دانشمندان می‌گویند جرایم مسلحانه مانند یک ویروس به دیگران منتقل می‌شود، اما چگونه می‌توان با این ویروس مقابله کرد؟
هر ۱۷ دقیقه یک نفر در آمریکا با تفنگ کشته می‌شود. تیراندازی به سوی تعداد زیادی از مردم، آدمکشی‌ها و خودکشی‌ها تقریبا در آمریکا رایج شده. امروز دانشمندان در تلاش هستند با استفاده از ابزارهایی مانند همه‌گیر‌شناسی، روانشناسی و کلان‌داده به چرایی این موضوع پی ببرند. به نظر می‌رسد گزارش‌های رسانه‌ای از تیراندازی به مردم، خطر وقوع یک تیراندازی دیگر را افزایش می‌دهد. تاثیر داشتن سلاح بر روی ما این است که باعث می‌شود تهاجمی‌تر و پرخاشگرتر باشیم، چه این تفنگ در مالکیت ما باشد یا در مالکیت شخص دیگری. به نظر می‌رسد جرم‌هایی که با اسلحه انجام می‌شوند مانند ویروس عمل می‌کنند! و به همین جهت استفاده از روش‌های مبارزه با وبا در سومالی، باعث شده جرم‌های مسلحانه در بخش‌هایی از شیکاگو کاهش پیدا کند…آیا دانشمندان می‌توانند راهی برای مبارزه با این ویروس پیدا کنند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *