خلاصه قسمت نبض بریتانیا

 

قسمت اول : اولین قسمت از این مجموعه بی‌نظیر هشت قسمتی در طول یک روز در خدمات سلامت همگانی بریتانیا «ان اچ اس»، فیلمبرداری شده است. این مرکز در حساس‌ترین دوره خود در طول تاریخش قرار دارد و حالا صد نفر پرسنل فیلمبرداری برای ثبت تقاضاهای مردم در گستره این بزرگ‌ترین نهاد بریتانیا در سراسر کشور مشغول تهیه تصاویر در طول یک روز بوذه‌اند. در این یک روز به تنهایی ۱۳۰۰ نفر خواهند مرد، ۲۰۰۰ نفر به دنیا خواهند آمد و نیم میلیون نفر مورد درمان قرار خواهند گرفت. در اولین قسمت از این مجموعه برای تهیه تصویرهایی غیرمعمول، دوربین‌ها در سراسر کشور حرکت می‌کنند تا برای ما آشکار کنند که چگونه «ان اچ اس» بیش از همه با موردهایی مانند رشد فزاینده اضافه وزن، سرطان و مشکلات افراد مسن برخورد می‌کند. هم زمان با اینکه یک پرستار به نام لیز در بیرمنگام با ۱۳۰ بیمار روبرو است، در گوشه دیگری در چیچستر، یک جراحی کاهش وزن به علت یک کشف مهم متوقف می‌شود. در شمال، در لیدز، پزشکان از یک روش انقلابی برای درمان توانایی‌های حرکتی و گفتاری فردی ۶۴ ساله به نام گراهام استفاده می‌کنند. «نبض بریتانیا» برنامه‌ای است که پرسش‌های عمیقی را درباره آنچه که این مرکز اکنون برای مردم انجام می‌دهد و انتظارات آینده از آن، در ما بر می‌انگی

 
قسمت دوم : این مجموعه هشت قسمتی، روایتگر اتفاق‌های یک روز، در مراکز خدمات سلامت همگانی در بریتانیا است. ۱۰۰ نفر پرسنل فیلم‌برداری به سراسر بریتانیا اعزام شده‌اند تا از طریق تصویر‌ها به ما نشان دهند که چگونه این نهاد عظیم با جنبه‌های مختلف زندگی در این کشور مواجه خواهد شد. از طریق تجربه‌های بیماران و خدمه در هر قسمت شاهد مواردی مانند غم و اندوه، سرخوردگی و شادی آنان خواهیم بود. در دومین قسمت از این مجموعه، یک پدر و مادر مضطرب در انتظار نتیجه یک اسکن مهم هستند و یک قهرمان سابق بوکس در حال مبارزه با «دیو درون» خود در یک مرکز سم زدایی در ولش است. در اسکس، زنی به نام سوزان همراه با شوهرش با بیماری زوال عقل او مبارزه می‌کند و در لندن مردی در حال آماده شدن است تا برای اولین بار زیر عمل جراحی قرار بگیرد تا کلیه‌اش را با مهربانی زیاد به همسرش اهدا کند.

 

قسمت سوم : در این مجموعه شاهد اتفاق‌های یک روز، در مراکز خدمات سلامت همگانی در بریتانیا خواهید بود. ۱۰۰ نفر پرسنل فیلمبرداری که برای این منظور به سراسر بریتانیا اعزام شده‌اند با تصویر‌های خود به ما نشان خواهند داد که چگونه این سازمان عظیم با جنبه‌های مختلف زندگی در این کشور مواجه خواهد شد. در این فیلم شاهد غم و اندوه، سرخوردگی، شادی و پیروزی بیماران و خدمه بیمارستان‌ها خواهیم بود. این هفته در یک مطب، نجات یک بیمار در شرایط وخیم اورژانسی را خواهیم دید و همچنین شاهد یک جراحی بی‌نظیر و خطرناک مغز، در حالی که بیمار به هوش است، خواهیم بود. در لندن مردی به نام پت، در انتظار است تا همسرش لورا به هوش بیاید. این فیلم جنبه‌های عمل بسیار متفاوت اقدامات مراکزخدمات سلامت همگانی بریتانیا را در شهر‌ها و روستا‌ها، هر جایی که کسی بیماری مهمی داشته باشد، نمایش می‌دهد.

 

قسمت چهارم : یک بیمار مبتلا به فلج چهار اندام. بیماری‌ای که با آمدن خود باعث دگرگونی‌هایی در رابطه یک مادر و دختر می‌شود. یک خلبان سابق را خواهیم دید و قربانیان سانحه سوختگی که تحت پیشرفته‌ترین عمل‌های جراحی ترمیمی قرار گرفته‌اند و همچنین زوجی که همراه دخترشان در بخش مرکز مراقبت‌های بیرمنگام هستند. در شهر ساکس تانیا، پزشک جراح نظامی، بر روی یک جوان ۱۷ ساله که در اثر باکتری بیماری مننژیت پاهای خود را از دست داده است یک عمل جراحی انجام می‌دهد. از بازپروری تا بهبود تغذیه، از تغییر جنسیت تا خالکوبی نوک پستان، این فیلم بازه‌ای از راه‌ها و روش‌های گوناگونی را نشان می‌دهد که مراکز خدمات سلامت بریتانیا برای کمک به مردم برای داشتن زندگی عادی به کار می‌گیرند.
 

قسمت پنجم : صد فیلم‌بردار به سراسر بریتانیا فرستاده شده‌اند تا همه فعالیت‌های مراکز خدمات سلامت همگانی بریتانیا را «از بالا تا پایین» رصد کنند. اگنس و رز در بیمارستانی در لندن هستند و قرار است زیر عمل جراحی مغز قرار بگیرند تا بتوانند لرزش اندام خود را در اختیار بگیرند. این عمل تاثیری فوری و چشمگیر بر روی آن‌ها خواهد داشت. در بلک پول، تری یکی از بیماران بخش روانی است که قرار است برای گردش به باغ وحش فرستاده شود. آن‌ها با زیر نظر گرفتن او در این گردش می‌خواهند در یابند که آیا او آمادگی بازگشت به جامعه را دارد؟ در بخش سرطان مرکز منچستر با برخی از اعضای این تیم ۱۳۰ نفره دیدار می‌کنیم و با جری هانت، وزیر بهداشت همراه خواهیم شد و به دیدار مرکز سرطان لندن خواهیم رفت. این فیلم مشکلات و چالش‌های نگهداری و مراقبت از بیماران را در بلند مدت بررسی می‌کند، چالش‌ها و مشکلاتی که با افزایش جمعیت بزرگ‌تر هم خواهد شد.
 

قسمت ششم : در قسمت ششم از سری بی‌نظیر «نبض بریتانیا» به بررسی افزایش هزینه‌های مطالبه شده از طرف خدمات سلامت همگانی بریتانیا در مقابل هزینه‌های واقعی این نهاد خواهیم پرداخت. آزمایشگاه متحرک اشعه ایکس را خواهیم دید و به خیابان‌های لندن برای دیدن طرح مبارزه با شیوع سل در میان افراد بی‌خانمان سفر خواهیم کرد. لیز، یک پزشک عمومی است که در تلاش است تا یک مشکل پیچیده را در زمان کوتاه ۱۰ دقیقه حل کند. به سراغ یک جراح مغز و اعصاب در لیورپول خواهیم رفت و در جنوب لندن یک مدیر غیر بریتانیایی را در حال رفتن به یک مرکز «ان اچ اس» ملاقات می‌کنیم و در این میان البته کودک دیگری متولد شده است.

 
قسمت هفتم : فیلم این هفته شامل دیدار با یک پرستار در یورکشیر است که روز خود را صرف تعویض پانسمان‌ها و لوله‌های افراد مسن می‌کند. در اورتون یک پزشک عمومی مستقل بیماران معتادی که در جاهای دیگر پذیرش نشده‌اند را می‌پذیرد و یک زوج از امدادگران غرب میدلندز را می‌بینیم که شب خود را در یک مینی کابین می‌گذرانند. در لندن آمبولانسی با سرعت به سمت محل یک تصادف شدید می‌شتابد و در بیرمنگام یک دانشجوی پزشکی برای شانزدهمین مرتبه اسپرم خود را اهدا خواهد کرد.

 

قسمت هشتم : هشتمین و آخرین قسمت از مجموعه فیلم‌هایی که روایتگر اتفاقاتی است که در طی یک روز در عظیم‌ترین سازمان بریتانیا می‌افتد. در آخرین قسمت از این مجموعه به بررسی سکته قلبی، مهم‌ترین عامل مرگ در سراسر کشور می‌پردازیم. هر روز ۲۸۲ نفر دچار حمله قلبی می‌شوند که از این تعداد ۲۰۰ نفر خواهند مرد. در این قسمت، یک تیم پرسابقه متخصص درمان قربانیان حمله‌های قلبی را می‌بینیم. در لیورپول کی ران، نوزاد ۶ ماهه زیر عمل جراحی قلب باز قرار می‌گیرد و در یورکشیر در شمال انگلستان، امدادگران یک آمبولانس تلاش می‌کنند تا یک مکانیک ۸۰ ساله را که در حالی که مشعول کار بر روی ماشین همسایه بوده افتاده است، نجات دهند. با وجود پیشرفت‌های به وجود آمده در درمان، سبک زندگی کم تحرک ما، به همراه افزایش جمعیت، تنها فشاری است بر مراکز خدمات سلامت همگانی که باعث افزایش هزینه‌های آن می‌شود، در حالی که پولی که مردم به آن می‌پردازند تغییری نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *