خلاصه قسمت های اسرار بدن انسان

رشد : انسان در طول زندگی بیشتر از هر موجود زنده‌ی دیگر تغییر می‌کند. هیچ حیوانی در روی زمین در طول رشد به اندازه‌ی انسان تغییر نمی‌کند. در این برنامه با آخرین یافته‌ها درباره‌ی چگونگی رشد انسان آشنا می‌شویم و از این راز رمزگشایی می‌کنیم که چرا دوران کودکی انسان از هر موجود دیگری در روی زمین طولانی‌تر است و همچنین میکروب‌هایی را کشف می‌کنیم که در طول زندگی‌مان با ما زندگی می‌کنند. همچنین از نیروی اسرارآمیزی که ما باعث رشد ما از کودکی به بزرگسالی می‌شود رمزگشایی می‌کنیم و برای اولین‌بار لحظه‌ی آغاز حیات، یعنی نخستین لحظه‌ی ملاقات اسپرم و تخمک را مشاهده می‌کنیم.

 
زنده ماندن : در این قسمت با اسرار عواملی آشنا می‌شویم که به شکلی معجزه‌آسا ما را هر روز زنده‌نگه می‌دارد. با مقاومت و نیروی شگفت‌انگیز بدن آشنا می‌شویم که هر روز و هر لحظه اندام‌های ما را به‌کار می‌اندازند. در ادامه واکنش‌های غیرارادی نیرومندی رت کشف می‌کنیم که هر روز ما را از خطرهای مختلف مصون نگاه می‌دارد و همینطور از سازو‌کار و مکانیسمی رمزگشایی می‌کنیم که بدن برای بازسازی خودش به‌کار می‌گیرد و سرانجام حواهیم دید که چطور سلو‌ل‌های جنگنده‌ی سیستم دفاعی ما به جنگ عفونت‌های مرگ‌بار می‌روند.
 

یادگیری : در آخرین قسمت این برنامه خواهیم دید که چطور تجربیات ما، ذهن و بدن‌مان را شکل می‌دهند و برای درک این موضوع در سفری در روی زمین با ساده‌ترین و پیچیده‌ترین ارگانیسم‌های جهان آشنا می‌شویم. همچنین کشف می‌کنیم که چطور ما مهارت‌های تازه یادمی‌گیریم و توانایی‌های جدیدی پیدا می‌کنیم، از راه رفتن گرفته تا دوچرخه سواری… و در ادامه از ارتباط شگفت‌انگیز ضربان قلب با توانایی صحبت کردن رمزگشایی می‌کنیم. سرانجام برای نخستین‌بار خواهیم دید که چطور حافظه در ذهن ما شکل می‌گیرد و اینکه چگونه تجربیات ما به طور مداوم بدن و حتا ژن‌های ما را در طول زندگی تغییر می‌دهد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *