خلاصه قسمت های حیات؛ مبارزه با ناممکن

 
قسمت 1 : در نامیبیا، داوینا شرایط زندگی در جایی را تجربه خواهد کرد که در آن طیفی گوناگون از حیات در زیر خورشید تابان زندگی می‌کنند.
 
با افزایش دمای هوا به بالای پنجاه درجه سانتی‌گراد، داوینا زندگی در مرز شرایط غیرممکن را تجربه می‌کند. مثل رفتن از ماهیتابه‌ی داغ به درون آتش، در یکی از داغ‌ترین مکان‌های روی زمین. با وجود کمبود شدید آب .
 
در نامیبیا طیف متنوع و گسترده‌ای از حیوانات زندگی می‌کنند، از کوچ تا بزرگ… این‌ها حیواناتی هستند که توانسته‌اند خودشان را با شرایط سخت زندگی در آن منطقه وفق دهند.
 
داوینا می‌خواهد کشف کند این حیوانات در گرمای روز چگونه زنده می‌مانند. او پا‌به‌پای یک چیتا در گرمای روز می‌دود و با طرز زندگی یک مار زنگی در شن‌های داغ صحرا آشنا می‌شود.
 
او به تماشای سوسک‌های صحرایی می‌نشیند که سازگاری منحصر‌به‌فردشان با شرایط طبیعی محیط به آنها اجازه می‌دهد تا مه صبحگاهی را در بدنشان جمع کنند و به این ترتیب نیاز خودشان را به آب برطرف کنند.
 
در آنجا هر کدام از حیوانات به بهترین شکل برای زندگی در گرمای طاقت‌فرسای محیط، سازگار شده‌اند. او در میان شن‌های صحرا، شب را در میان موجوداتی می‌گذراند که برای دوری از گرمای شدید روز، شب‌ها بیرون می‌آیند.
 
داوینیا در این صحرا با خطرات زیادی مواجه است از جمله عقرب، مار و شیر. او برای حفاظت از جانش در برابر این شکارچیان خطرناک باید پناهگاه بسازد.
 
در اینجا تنها حیوانات نیستند که برای زنده ماندن با محیط سازگار شده‌اند قبایل صحرانشین بوشمن هم روش‌هایی برای پیدا کردن آب و زندگی در این طبیعت عجیب‌ و‌ غریب پیدا کرده‌اند. و در این میان داوینا از کشوری زیبا و فوق‌العاده بازدید می‌کند که خودش را با شرایط فوق‌العاده دشوار زندگی در آنجا سازگار کرده است.

 
 

قسمت 2 :در این قسمت داوینا به مدار شمالگان سفر می‌کند و در آنجا به مجمع‌الجزایر سوالبارد می‌رود، منطقه‌ی یخ‌زده‌ای که محل زندگی خرس قطبی است و البته با دمای هوای منفی چهل درجه سانتی‌گراد، یکی از سردترین نقاط روی کره‌ی زمین هم هست.

با فاصله ۱۲۸۷ کیلومتر از قطب شمال، سفر او از لانگیربین آغاز می‌شود، که یکی از شمالی‌ترین شهرهای جهان است. او با ماشین برف‌رو روی اقیانوس منجمد شمالی سفر می‌کند تا با موجودات شگفت‌انگیزی که به شیوه‌های گوناگون در آنجا زندگی می‌کنند آشنا شود. برای زنده ماندن در این شرایط خشن محیطی، داوینا به همه‌ی لباس‌هایش احتیاج دارد. او در این سفر شب را در مناطق دورافتاده سر می‌کند و با سورتمه‌هایی که سگ‌ها آن را می‌کشند، سفر می‌کند. طبیعت آنجا بی‌رحم و مدام در حال تغییر است. یخ‌ها ذوب می‌شوند و هر سال دوباره به شکل جدیدی درمی‌آیند. داوینا با یک متخصص یخچال‌شناسی دیدار می‌کند که او را به دیدن یک یخچال بسیار بزرگ و به داخل غار یخی می‌برد. در حالی که او از میان این طبیعت خشن عبور می‌کند، مشخص می‌شود هر کدام از حیوانات از گوزن‌های شمالی سوالبارد گرفته تا فک حلقه‌دار، گراز دریایی و روباه قطبی برای زندگی در این شرایط محیطی تکامل پیدا کرده‌اند. داوینا با گروهی از دانشمندان متخصص خرس‌های قطبی به یک سفر ویژه می‌رود، در حالی که آن‌ها مشغول انجام کار روزانه‌ی خود برای ردگیری و زیرنظر گرفتن خرس‌های قطبی هستند. او به این موجودات غول پیکر نزدیک می‌شود و درباره‌ی چگونگی سازگار شدن آنها با شرایط سخت محیطی در این «فریزر» طبیعی چیزهایی یاد می‌گیرد.
 
 
قسمت 3 : مجمع‌الجزایر آزور مناطقی دورافتاده هستند. به طور جدی دورافتاده. وقتی در اقیانوس آرام تقریبن ۱۷۰۰ کیلومتر با سرزمین اصلی که متعلق به آن هستید، فاصله دارید ممکن نیست احساس دورافتاده بودن نداشته باشید.

این جزیره‌های کوچک در پشته‌ی میانی اقیانوس اطلس، بخشی از رشته‌کوه‌های عظیم زیر آب هستند که بیش از شانزده هزار کیلومتر از اقیانوس منجمد شمالی به جنوبی‌ترین نقطه‌ی آفریقا کشیده شده‌اند. بعضی از این کوه‌های زیر آب ارتفاعشان به قدری بلند است که قله‌هایشان از آب بیرون می‌آیند و پس از فرسایش و صاف شدن به وسیله‌ی امواج، به شکل جزیره در می‌آیند. مرتفع‌ترین کوه در پشته‌ی میانی اقیانوس اطلس، جزیره‌ی «پیکو» نام دارد که اولین ایستگاه داوینا در مجمع‌الجزایر آزور خواهد بود. در زیر سطح امواج، این کوه‌های زیر آب و دره‌های میان آن‌ها محل زندگی آبزیانی هستند که در اعماق آب‌ها زندگی می‌کنند از جمله نهنگ‌ها. اما اقیانوس به عنوان محل زندگی بسیار بی‌رحم است. آنجا سرد، تیره و تار و عمیق است. فشار زیاد است و البته هوا هم برای تنفس کردن وجود ندارد. چالش اصلی این است که تحقیق کنیم چگونه حیوانات در زیر فشار شدید آب مقاومت می‌کنند. داوینا با دلفین‌ها شنا می‌کند تا با شگفتی‌های آن‌ها در زیر آب بیشتر آشنا شود. در این برنامه داوینا توسط یکی از قهرمانان غواصی آزاد برای این کار آموزش می‌بیند. اما در نهایت این نهنگ عنبر است که می‌تواند تا عمق دو هزارمتری به زیر آب برود و تا مدت ۹۰ دقیقه نفسش را زیر آب نگه دارد. داوینا برای اولین‌بار در زندگیش در یک زیردریایی تحقیقاتی تا عمق یک کیلومتری آب پایین می‌رود تا نهنگ عنبر را از نزدیک ببیند و متوجه شود چگونه سازگاری این نهنگ با شرایط محیطی به او این امکان را داده تا بتواند در دمای بسیار سرد، در تاریکی و با وجود فشار بسیار زیاد، به اعماق اقیانوس برود. او در آنجا برخی از عجیب‌ترین و جالب‌ترین موجوداتی را می‌بیند که تا پیش از این آنها را ندیده بوده. در آخرین قسمت سفر، داوینا اجازه پیدا می‌کند تا با نهنگ عنبر، استاد واقعی غواصی در اعماق اقیانوس، شنا کند. او با نهنگ عنبر و بچه‌اش از نزدیک چشم در چشم می‌شود.
 
 
قسمت 4 : در کاستاریکا مدام باران می‌بارد یعنی در حقیقت باران همیشه جاری است. آنجا در ظرف چند دقیقه، رودخانه‌ها طغیان می‌کنند، جاده‌ها غیرقابل دسترسی می‌شوند و در جنگل‌ها سیل جاری می‌شود. آنجا واقعن مرطوب است. او به قلب این سرزمین اسرارآمیز می‌رود تا با برخی از عجیب‌ترین و شگفت‌آورترین حیواناتی آشنا شود که به طرز حیرت‌آوری در مرطوب‌ترین مناطق زمین خودشان را با شرایط تطبیق داده‌اند.

اما آسمان‌ همیشه ابری و خاک حاصلخیز به یک نتیجه منتهی می‌شود: جنگل‌های بسیار سرسبز. مناطقی که از نظر گوناگونی زیستی در جهان منحصر به فرد است. صدها گونه‌ی متفاوت در کاستاریکا یافت شده که در جای دیگری روی زمین مشابه آن‌ها پیدا نشده است. در مناطق دورافتاده‌ی جنوب غربی کاستاریکا، جنگلی بکر وجود دارد که در آن برخی از شگفت‌آورترین حیوانات جهان زندگی می‌کنند. اما این مناطق بسیار بکر و دورافتاده هستند و سفر به آن‌جا خیلی ساده نیست چون آن‌جا هیچ جاده‌ای وجود ندارد و تنها راه دسترسی به جنگل‌ها استفاده از قایق در نهرهایی است که پر از تمساح و گاوکوسه است. آنها نهرهای این جنگل را خانه‌ی خود ساخته‌اند. در اعماق جنگل‌های متراکم، داوینا قورباغه‌های کوچک اما زهرآگین مرگ‌آور را می بیند. آنها در حالی که بچه‌هایشان را پشت خودشان قرار می‌دهند، از درختان بالا می‌روند…

در این منطقه خفاش‌های «خیمه ساز» از برگ درختان برای خودشان لانه می‌سازند تا از آسیب باران‌های سیل‌آسا در امان باشند. داوینا در کمپ جنگل با گروهی از دانشمندان محلی کار خواهد کرد تا بتواند شبکه‌ای از دوربین‌های مجهز کنترل‌شونده از راه دور را برای فیلمبرداری از دست‌نیافتنی‌ترین حیوانات جنگل‌های بارانی کاستاریکا، به کار بگیرد؛ پلنگ خالدالر آمریکایی یا همان جگوار یکی از همین موجودات است که علاقه‌اش به آب برای زنده ماندنش حیاتی است.

با عبور از میان این جنگل‌های بارانی مرطوب، داوینا می‌خواهد این بار اردوگاه کوچکی بالای درختان برپا کند، یعنی یک نوع چادر معلق! در همانجا است که او با حیوانات شگفت‌انگیز و نادری مانند میمون عنکبوتی و «تنبل» آشنا می‌شود. آنها تقریبن همه‌ی وقت‌شان را روی درخت می‌گذرانند، پوست «تنبل» با نوعی جلبک پوشیده شده که به او برای مخفی شدن و استتار در میان درختان کمک می‌کند. داوینا در حالی جنگل را ترک می‌کند با یکی از محافظان محیط زیست دیدار می‌کند که موسسه خیریه‌ای برای نجات تنبل‌ها تاسیس کرده. در ادامه شاهد به دنیا آمدن یک بچه تنبل دوست‌داشتنی هستیم. حالا این بچه تنبل می‌خواهد حمام کند.
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *