خلاصه قسمت های سری دوم پیام اضطراری

تلاش برای هدایت : ماه ژوئن سال ١٩٨٣، پرواز شماره ٨ ریو الوشن. بر فراز اقیانوس آرام هواپیما در حال پروازاست که ملخ هواپیما ناگهان از جای خود کنده می‌شود. ملخ هواپیما پس از کنده شدن با سرعت به کف هواپیما برخورد می‌کند و سوراخی در کف هواپیما ایجاد می‌شود. کاهش فشار هوا در هواپیما که ناشی از سوراخ ایجاد شده است، باعث از دست رفتن کنترل هواپیما می‌شود. با این حال خلبان هواپیما در تلاش است مدیریت یک فرود اضطراری امن در آلاسکا را به عهده گیرد؟ آیا خلبان موفق خواهد شد هواپیما را فرود آورد؟

 

آتش سوزی : یازده می١٩۶۶ هواپیمای شرکت ولیوجت، تنها ١٠ دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه میامی در زمین‌های باتلاقی فلوریدا سقوط می‌کند و همهٔ مسافران و خدمهٔ پرواز کشته می‌شوند. علت سقوط، آتش سوزی در قسمت بار تشخیص داده می‌شود. در انبار هواپیما و در قسمت بار، محموله‌ای که نباید آنجا می‌بود، باعث آتش سوزی شده بود.
 

بی احتیاطی : 31اکتبر سال ٢٠٠٠، فرودگاه چیانگ کای تایوان، وزش باد شدید و هوای توفانی. پرواز شمارهٔ ٠٠۶ هواپیمایی سنگاپور به مقصد لس آنجلس پس از توقف در تایوان، آماده ادامه مسیر است. بوینگ ٧۴٧ در هنگام تلاش برای برخاستن از زمین دچار سانحه می‌شود و ٨٣ نفر از ١٧٩ سرنشین آن کشته می‌شوند. تحقیقات برای یافتن علت سقوط این هواپیما ادامه می‌یابد.
 
تا حد توان : پرواز شماره ۱۸۵ سیلک ایر از جاکارتا به‌‌‌ مقصد اندونزی. هواپیما ۱۹ دسامبر ۱۹۹۷ در رودخنه موزی سقوط می‌‌کند و همه ۱۰۴ سرنشین آن کشته می‌‌شوند. در مورد علت سقوط هوپیما مناقشاتی وجود داشت. آیا نقص فنی علت سقوط هواپیما بوده است؟ آیا ممکن است خلبان هواپیما خودکشی کرده باشد؟
 
فرودی چشم بسته : پرواز بر فراز آمازون، هوای توفانی و رعد و برق شدید. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در تاریخ ۲۳ اوت سال ۲۰۰۵ در حالی‌ که به‌‌‌ دلیل بدی آب و هوا درخواست فرود اضطراری در فرودگاه پوچلیا کرده بود، پیش از رسیدن به‌‌‌ فرودگاه در نزدیکی آن‌ سقوط می‌‌کند.
 
فاجعه در اوهیر : بیست و پنجم می ۱۹۷۹ پرواز خطوط هوایی امریکن ایرلاینزاز شیکاگو به‌‌‌ لوس آنجلس. لحظاتی پس از پرواز هواپیما دچار سانحه‌ای عجیب می‌‌شود و سقوط می‌‌کند. در این سقوط که به‌‌‌ عنوان مرگبار‌ترین سانحه هوائی در آمریکا شناخته می‌‌شود همه ۲۷۱ سرنشین هواپیما کشته شدند. تحقیقات برای یافتن علت سقوط این هواپیما ادامه می‌یابد.
 

ایراد فنی : 18 دسامبر ۱۹۷۳خدمه پرواز ۱۷۳ خطوط هوایی یونایتد ایرلاینز با مشکل جدی در موتور‌های هواپیما مواجه می‌شوند؛ لحظاتی پس از آن‌ هر چهار موتور هواپیما از کار می‌‌افتد. در حالی‌ که ارتفاع هواپیما در حال کم شدن است، خلبان به‌‌ دنبال محل امنی‌ در شهر برای فرود اضطراری می‌‌گردد.

 

به سوی فاجعه : پرواز ۴۰۹ خطوط هوایی اتییوپی از بیروت به مقصد آدیس آبابا هواپیما دقایقی پس از بر خاستن از فرودگاه حریری در بیروت، در هوایی توفانی در دریای مدیترانه سقوط می‌‌کند. آیا سقوط این هواپیما در اثر یک حادثه‌ی تروریستی بوده است؟ یا به دلیل اشتباه خلبان یا بدی آب و هوا؟ دلیل سقوط هواپیما چه بوده است؟
 
تله سرعت : کاپیتان (کی) زمان زیادی رو با این هواپیما پرواز کرده بود. بنابراین تجربه‌ی زیادی داشت. اگر قرار بود باهاش پرواز کنید، انتظار داشتید که همه چیز مطابق با اصول و به دقیق‌ترین شکل ممکن انجام بشه. بسیاری از 112 مسافر هواپیما، قصد دارند برای سفری کاری از خدمات سریع شرکت (بی. ای. ای) به مقصد (بروکسل) استفاده کنند.
 

اشتباه پر هزینه : در برنامه این هفته پیام اضطراری، به بررسی پرواز ۴۹۸ «کراس ایر» از زوریخ، سوییس، به مقصد درسدن آلمان می‌پردازیم. دهم ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی است و باران ملایمی در فرودگاه زوریخ می‌بارد.

«هواپیمای ساب ۳۴۰» پرواز شماره ۴۹۸ «کراس ایر» (سوییس ایرلاینز)، مدت کوتاهی پس از برخاستن از فرودگاه به‌شدت به سمت راست حرکت می‌کند و سپس به صورت مارپیچ به زمین سقوط می‌کند.

کار‌شناسان گمان می‌کنند امواج تلفن‌همراه ممکن است روی این پرواز تاثیر گذاشته باشد اما پیدا شدن دارو در کابین پرواز خلبان، توضیح هشداردهنده‌تری برای این سقوط ارائه خواهد کرد
 

مرگ رییس جمهور : دهم آوریل سال ۲۰۱۰ هوپیمای توپولوف نیروی هوایی لهستان. این هوپیما حامل رئیس جمهوری لهستان، همسر رئیس جمهوری و دیگر مقامات بلند پایه این کشور است.
این هواپیما در جنگلی‌ در نزدیکی‌ اسمولنسک در روسیه سقوط می‌‌کند و همه ۹۶ سرنشین آن‌ کشته می‌‌شوند.
آیا مسائل سیاسی بین لهستان و روسیه نقشی‌ در این سقوط داشته یا سقوط هواپیما علت دیگری داشته است؟
 
حادثه پتومک : این هفته در برنامه پیام اضطراری به بررسی پرواز شماره ۹۰ «ایرفلوریدا» با هواپیمای بویینگ ۷۳۷ از فرودگاه ملی واشینگتن به مقصد فلوریدا می‌پردازیم؛ این هواپیما در تاریخ سیزدهم ژانویه سال ۱۹۸۲، دقایقی پس از برخاستن از زمین درون به رودخانه یخ‌زده «پتومک» سقوط کرد و به زیر آب رفت. کار‌شناسان به وجود یخ در بال‌ها مشکوک‌اند اما با وجود اطلاعات محدود، آن‌ها با یک تجربه‌ی بسیار مبتکرانه موفق شدند از راز سقوط این هواپیما پرده بردارند.

 

در دل توفان : در برنامه این هفته پیام اضطراری، به بررسی سانحه‌ای که برای تیم «شکارچیان توفان» در حین انجام ماموریت پیش آمد می‌پردازیم. «شکارچیان توفان»، گروهی از زبده‌ترین کار‌شناسان هستند که برای تحقیق درباره‌ی تندبادهای دریایی و جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی آب و هوا، در اقیانوس اطلس شمالی و شمال شرقی اقیانوس آرام پرواز می‌کنند. داستان از آن‌جا آغاز می‌شود که گروهی از «شکارچیان توفان» پس از آتش گرفتن یکی از چهار موتور هواپیما، در موقعیتی بسیار خطرناک قرار می‌گیرند. آن‌ها پس از یک تلاش نفس‌گیر موفق می‌شوند با هواپیمایی نامتعادل، سرانجام از توفان فرار کنند. حالا وظیفه‌ی محققان این است که کشف کنند، چرا یک تیم بسیار کارآزموده مانند «شکارچیان توفان» در موقعیتی قرارگرفتند که با خطر مرگ درحین انجام وظیفه روبرو شدند.
 
تایتانیک در آسمان : در برنامه‌ی این هفته‌ی «پیام اضطراری» به بررسی سانحه‌ای که در تاریخ چهارم نوامبر سال دو هزار و ده برای هواپیمای ایرباس پیش آمد می‌پردازیم.

خلبانان پرواز شماره‌ی ۳۲ هواپیمایی «کانتاس» از لندن به سیدنی، در میانه‌ی مسیر طولانی بیست و دو ساعته، یکی از موتورهای خود را در اثر انفجار آن، از دست می‌دهند و در پی آن با زنجیره‌ای از مشکلات فنی در آسمان مواجه می‌شوند. اما در روی زمین وظیفه‌ی کار‌شناسان این است که دریابند علت این سانحه چه بوده و آیا همه‌ی هواپیماهای ایرباس «ای. ۳۸۰» در معرض خطر هستنئد با خیر.

 

تیم هاکی لوکوموتیو : هفتم سپتامبر سال ۲۰۰۱ روسیه. هواپیمایی که حمل بازیکنان تیم‌ هاکی روی یخ است لحظاتی پس از پرواز در رودخانه ولگا سقوط می‌‌کند. در این سانحه به جز یک نفر بقیه ۴۵ سرنشین هواپیما کشته می‌‌شوند. تحقیقات نشان داد که سقوط هواپیما دلیل بسیار ساده و غیرقابل باوری دارد که با نحوه آموزش دیدن خلبان مرتبط است.

 
28 ثانیه تا بقا : بیست و یکم فوریه سال ۲۰۰۸ دقایقی پس از برخاستن هواپیما از فرودگاه، با کوه برخورد می‌‌کند. تحقیقات روز بعد مشخص می‌‌کند که از ۴۶ مسافر، خلبان و خدمه، هیچ یک نجات پیدا نکرده‌اند. تحقیقات برای کشف علت سقوط هواپیما ادامه پیدا می‌کند.
 
بهشت جهنمی : این هفته در برنامه‌ی «پیام اضطراری»، به بررسی دلایل سقوط یک پرواز کوتاه میان دو جزیره‌ی «تاهیتی» و «موئورئا» خواهیم پرداخت.

این جزایر بخشی از قلمرو فرادریایی فرانسه به نام «پُلی‌نزی فرانسه» در جنوب اقیانوس آرام هستند.

نهم آگوست سال دوهزاروهفت، پرواز شماره‌ی ۱۱۲۱، تنها دو دقیقه از مسیر هفت دقیقه‌ای به سمت تاهیتی را پیموده که، از آسمان در اقیانوس سقوط می‌کند و باعث کشته شدن بیست نفر می‌شود.

پس از بازیابی بقایای هواپیما از کف اقیانوس، صدای ضبط شده در کابین خلبان، سرنخ مهمی برای کشف علت سقوط هواپیما در اختیار بازرسان قرار می‌دهد.
 
ناپدید : یکم ژوئن سال ۲۰۰۹، پرواز ۴۴۷ ایر فرانس از ریو دو ژانرو به پاریس. پرواز بر فراز اقیانوس اطلس در هوای توفانی و رعد و برق. هواپیما در اقیانوس سقوط می‌‌کند و هیچ یک از ۲۱۶ مسافر و ۱۲ خدمه آن نجات پیدا نمی‌کنند. آیا اشتباه خلبان در تشخیص مسیر درست باعث سقوط این هواپیما بوده یا نقص فنی‌؟

 
کشتار بر فراز مدیترانه : در این قسمت از برنامه‌ی «پیام اضطراری» به بررسی علت سقوط پرواز شماره‌ی ۸۷۰ هواپیمایی «ایتاویا» می‌پردازیم.

داستان از آن‌جا آغاز می‌شود که خلبان‌های شرکت هواپیمایی خصوصی «ایتاویا»، با هواپیمای

«دی. سی. ۹» در ارتفاع ۸۸۰۰ متری (بیست‌و‌نه هزار پایی) با مشکلاتی مواجه می‌شوند و هواپیما بدون هیچ نشانه‌ی هشدار دهنده‌یی ناگهان منفجر می‌شود و در دریای مدیترانه سقوط می‌کند.

چند روز بعد از این سانحه، خبرنگاری ایتالیایی در صفحه‌ی اول روزنامه مطلبی را منتشر می‌کند که ایتالیا و جهان را تکان می‌دهد.

روزنامه‌نگار ادعا می‌کند که در تیراندازی میان ناتو و هواپیماهای لیبی، موشکی به هواپیمای مسافربری برخورد کرده.

اما پس از این واقعه، سی سال طول کشید تا پس از انجام سه تحقیق رسمی، سرانجام مشخص شود آیا سقوط این هواپیما به علت اصابت موشک بوده یا حمله‌ی تروریستی.
 

گرند کانیون : یکی از چالش برانگیز‌ترین پرونده‌های سقوط هواپیما. سی‌ام ژوئن سال ۱۹۵۶ پرواز ۷۱۸ یونایتد ایرلاینز با هواپیمای دیگری بر خورد می‌‌کند.
این برخورد بر فراز گرندکانیون آریزونا رخ می‌‌دهد.
در این سانحه همه ۱۲۸ سرنشین هر دو هواپیما کشته می‌شوند. این حادثه باعث ایجاد تغییرات گسترده در تنظیم عملیات پرواز در سراسر ایالات متحده شد.

 
راز گشایی فاجعه : شرکت های هواپیمایی امروزی دارای پیچیده ترین و قابل اعتماد ترین سیستم ها هستن اما گاهی تاخیر در تعمیر یک اشکال کوچک فاجعه ای به باد می آورد . این داستان یکی از بدیترین حوادث اخیر است که قابل اجتناب بود
در این قسمت خواهید دید که برطرف نکردن حتی کوچکترین نقص هواپیما از طرف شرکت های هواپیمایی باعث رخداد چه فاجعه ای میشود

 
در داخل تندباد : یکی از قویترین تندباد های جهان در سال 1989 سواحل دریا را به هم میریزد . تنبدباد هیوگو زمین و هوا را به هم میریزد .هدایت هواپیما از دست خلبان خارج شده بود و فشار وارد شده به موتور ها باعث آتش گرفتن و از کارافتادن یکی از موتور ها شد

 
پرواز در تاریکی : اکتبر سال 1996 یک هواپیمای مسافر بری پیشرفته برای 30 دقیقه طاقت فرسا کنترل خود را از دست داد و در اقیانوس آرام سقوط کرد
دلیل سقوط پرواز 603 چی بوده است ممکن است پاسخ این سوال در جعبه سیاه هواپیما باشد . معماییست که محققان باید آن را حل کنند . آنها متوجه میشن که یک اشتباه انسانی زنجیره ای از اتفاقات را ایجاد کرد که نهایتا فاجعه بار شد

 

پرنده زخمی : در سال 1999 دو خلبان با 26 مسافر . وسط آسمان موتور هواپیما منفجر میشود ولی خلبانان با مهارت خود توستن هواپیما رو کنترل و بدون هیچ تلفات جانی فرود بیارن . اما با اینکه فرود امدن ولی همچنان مشکلات ادامه داشت و به خاطر نشت بزنی همه مسافرها و خلبانان در خطر بودن و این در حالی بود که بعضی از مسافر ها و یکی از خلبانان نمیتونستن از هواپیما خارج بشن
 

مبارزه تا حد مرگ : در این قسمت از برنامه پیام اضطراری به بررسی علت سقوط هواپیمای خطوط هوایی بریتانیا که تنها دقایقی پس از «تیک آف» سقوط کرد خواهیم پرداخت؛ حادثه‌ای که تا به امروز به عنوان بد‌ترین سانحه هوایی در انگلستان شناخته شده است.

در ۱۸ ژوئن ۱۹۷۲ پرواز شماره ۵۴۸ خطوط هوایی بریتانیایی اروپایی، (British European Airways) از لندن، به مقصد بروکسل پرواز مى کند و تنها چند دقیقه پس از برخاستن از زمین در حوالی منطقه «استاینز» لندن سقوط می‌کند. در اثر این سانحه همه ۱۱۸ سرنشین هواپیما کشته می‌شوند. کار‌شناسان و کارآگاهان برای تحقیق درباره علت سقوط هواپیما با چالش بزرگی روبرو هستند زیرا آن‌ها به صداهای ضبط شده در کابین خلبان دسترسی ندارند و برای کشف دلیل این سانحه مجبورند با زحمت فراوان، این هواپیما را بازسازی کنند.

تحلیل اظهارات شاهدان درباره بحث تند کاپیتان پرواز با یک خلبان دیگر پیش از پرواز که در حضور کمک‌خلبان جوان و کم تجربه اتفاق افتاده، کلید مهمی برای رمزگشایی از این سانحه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *