کاوش های باستانی با دوبله فارسی – پزشکی

ا

Kavosh haye Bastany

 

توضیحات : کاوش‌های باستانی مستندی جذاب است که هر قسمت از آن به اکتشاف در مورد اختراعات و مهندسی‌‌هایی‌ می‌پردازد که انسانهای باستان باور داشتند این اختراعات فقط در آینده ی دور امکان پذیر خواهند بود مانند ماشین‌ها، هواپیماها، تسهیلات جنگی و ابر کشتی‌ها و باستان شناسان حرفه‌ای در این مستند آثار جدیدی از این اختراعات باستانی را کشف میکنند و به باز سازی آنها می‌پردازند.

 

نام مستند : کاوش های باستانی (Ancient Discoveries)

نام این قسمت : پزشکی

زبان : دوبله فارسی

زمان : 50 دقیقه

کیفیت : HD 1080p – HD 720p (فوق العاده)

حجم : 331 – 602 مگابایت

فرمت : MKV

 

خلاصه داستان این قسمت
 
تصور عمومی بر این است که عصر مدرن پزشکی از دوران رنسانس آغاز شده، اما این باور درست نیست!

در این برنامه نگاهی می‌اندازیم به جراحی‌های مهم و شگفت‌آوری که در دوران باستان انجام می‌شده؛ جراحی‌هایی که البته در مقایسه با جراحی‌های امروز، خشن و وحشتناک به نظر می‌رسند اما برای دوران باستان دستاورد بزرگی به شمار می‌رفته‌اند.

در آرامگاه یک جراح رومی در آلمان، ابزارهای ارزشمندی کشف شده که برای جراحی‌های ظریف، مانند جراحی چشم مورد استفاده قرار می‌گرفته؛ ابزارهایی مانند: چاقوهای بسیار تیز و سوزن‌هایی به باریکی مو که برای جراحی آب مروارید به کار می‌رفته.

اما از همه‌ی این‌ها حیرت‌ آورتر مدارکی است که درباره‌ی خطرناک‌ترین جراحی ممکن، از دوران باستان به دست آمده: جراحی مغز.

بقایای انسانی کشف شده نشان می‌دهند که در دوران باستان بیشتر از آنکه درباره‌ی روش‌های به کارگرفته شده در جراحی مطالبی بنویسند، آن‌ها را به شکل عملی اجرا می‌کرده‌اند.

در ادامه‌ این برنامه از یکی از بحث‌ برانگیز ترین یافته‌های دنیای باستان پرده برمی‌داریم: باتری بغداد، که در دوران اشکانیان ساخته شده.

آیا این کوزه‌ی سفالی ۲۰۰۰ ساله فقط یک شیء عجیب‌و‌غریب است که به اشتباه به عنوان باتری در نظر گرفته شده، یا اینکه در حقیقت یک ابزار بی‌حسی شگفت‌آور برای انجام عمل‌های جراحی مهم در دنیای باستان بوده؟
 

تماشای بخشی از این قسمت (کلیک کنید)
 
بخشی از این مستند رو در آپارات مشاهده کنید

http://www.aparat.com/v/vol7X

 

خرید لینک دانلود (کلیک کنید)
 
 
 
 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian