خلاصه داستان از گربه تا ببر

قسمت 1 : گربه و ببر به اندازه‌ی ٪۹۶ در «دی.ان.ای» مشترک هستند و بسیاری از ویژگی‌ها و رفتارهای گربه‌ها با گربه‌سانان بزرگ این خانواده مشترک است. در این برنامه می‌خواهیم گربه‌های خانگی را با گربه‌سانان بزرگ وحشی مقایسه کنیم تا ببینیم چه قدر از ویژگی‌های رفتاری آن‌ها هم به همدیگر شبیه است.
 
در شمال آفریقا، «کوین ریچاردسون» فعال محیط زیست، به‌خاطر رابطه‌ی خوب و استثنائی‌اش با شیرها مشهور است. او بخشی از خانواده‌ی این گوشتخواران دویست کیلوگرمی شده به‌طوری که با آنها بازی می‌کند، راه می‌رود و مبارزه می‌کند و ما از میان این رابطه‌ی ویژه می‌خواهیم کشف کنیم شیرها چگونه از طریق زبان بدن- درست مانند گربه‌ها- با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و هم‌چنین این‌که چرا شیرها تنها گربه‌های اجتماعی هستند.
 
در جنگل‌های انبوه جنوب شرقی آسیا با یکی از نادرترین و چابک‌ترین گونه‌های پلنگ به نام پلنگ ابری آشنا می‌شویم. این پلنگ کمیاب که جزو گونه‌های آسیب‌پذیر شناخته شده، از خاص‌ترین و ابتدایی‌ترین گونه‌های گربه سانان است و مهارتش در بالا رفتن از درخت به حدی است که گاهی بیشتر شبیه یک میمون از درخت بالا می‌رود تا گربه. در این برنامه خواهیم دید که چگونه پاهای عقب منحصر‌به‌فرد این گونه از گربه‌سانان باعث می‌شود آ‌ن‌ها هیچ‌گاه در بین درخت‌ها گیر نکنند.
 
و اما در ادامه به نامیبیا سفر می‌کنیم تا با گربه‌ی سیاه پوش (caracal) که از سریع‌ترین گربه‌سانان است آشنا شویم. این گربه با ظاهر قدرتمندش می‌تواند از روی درخت چندین متر به هوا بپرد تا پرنده‌های در حال پرواز را شکار کند.
 
در این برنامه با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌ی تصویربرداری آهسته (slow motion) حرکات گربه‌های خانگی را با گربه‌های وحشی مقایسه می‌کنیم تا مشخص شود تا چه حد آنها با همدیگر شباهت دارند.
 
 
قسمت 2 : بچه‌گربه‌ها در ما واکنش احساسی زیادی به‌وجود می‌آورند. صورت آنها که ویژگی‌های بچه‌ی انسان را دارد برای ما دوست‌داشتنی است. ما یک واکنش طبیعی زیبا نسبت به بچه گربه‌ها داریم و به همین دلیل است که آن‌ها را در خانه‌ی خودمان نگه می‌داریم. در این قسمت داستان تبدیل شدن این شکارچیان وحشی به محبوب‌ترین حیوان خانگی جهان را بررسی می‌کنیم.
 
سرگذشت گربه‌ها یازده میلیون سال قدمت دارد؛ از جنگل‌های تایلند تا دشت‌های آفریقا و در نهایت تا خانه‌های ما. در این برنامه می‌بینیم که رابطه‌ی مصریان باستان با گربه‌ها چگونه بود و انسان چگونه توانست غریزه‌ی کشتن در گربه‌ها را به مزیت تبدیل کند.
 
می‌خواهیم قدرت و چالاکی گربه‌های خانگی را به آزمون بگذاریم و نشان دهیم که آنها صداها را چگونه به شکلی که ما نمی‌توانیم، می‌شنوند. می‌خواهیم ببینیم آن‌ها چطور می‌توانند راه خود را از میان موانع پر پیچ و خم و در تاریکی پیدا کنند… گربه‌ها حواسی قوی دارند و به این ترتیب توانسته‌اند به خانه‌های ما وارد شوند.
 
گربه‌ها بیشتر از هر حیوان خانگی دیگر، خصلت‌های وحشی‌شان را حفظ کرده‌اند. ما تنها دویست سال است که پرورش گربه‌ها را شروع کرده‌ایم و در حال حاضر بیش از چهل گونه‌ی عجیب‌و‌غریب و دوست‌داشتنی از گربه‌های خانگی گوناگون داریم. از گربه‌های مو فرفری ِ«Selkirk Rex» گرفته تا گربه‌ی بی مو.
 
اما گربه‌های خانگی در حال تحول و دگرگونی هستند. در ژاپن به جزیره‌ای سفر می‌کنیم که در آن نسبت تعداد گربه‌ها به انسان شش به یک است و به این ترتیب معلوم می‌شود این گفته که گربه‌ها اجتماعی نیستند، چندان هم صحیح نیست.
 
در این قسمت با داستان محبوب‌ترین حیوانات خانگی جهان آشنا می‌شویم و کشف می‌کنیم که چگونه گربه‌ها هنوز در حال تحول هستند. در آینده گربه‌های خانگی خصلت‌های وحشی خود را هرچه بیشتر از دست می‌دهند و رام‌تر خواهند شد…
 
 
قسمت 3 : گفته می‌شود گربه‌ها از آب متنفرند، گرما را دوست دارند و فقط گوشت می‌خورند. اما در این قسمت با برخی گربه‌های استثنائی دیدار می‌کنیم؛ گربه‌هایی وحشی که نمی‌توان آنها را مطابق این قوانین دسته‌بندی کرد.
 
از جگوارها – با مهارت‌هایشان در زیر آب- گرفته تا ببرها که می‌توانند در دمای منفی چهل درجه دوام بیاورند، خواهیم دید که چگونه گربه‌سانان برای دوام آوردن در شرایط محیطی سخت، توانایی و مهارت‌های استثنائی به‌دست آورده‌اند.
 
در این برنامه علاوه بر گربه‌های بزرگ، نگاهی هم می‌اندازیم به زندگی کمیاب‌ترین و قوی‌ترین گربه‌های جهان – از کوچکترین گربه‌ی جهان در سریلانکا گرفته تا گربه‌های واقعی «گارفیلد» که در ارتفاعات هیمالیا زندگی می‌کنند و به‌تازگی کشف شده‌اند.

 
در ادامه‌ی برنامه هم‌چنین کشف می‌کنیم چطور گربه‌های بزرگ به برخی از عجیب‌ترین مکان‌ها مانند جنگل‌های شهری رفته‌اند. برای همین در تپه‌های هالیوود رد شیرهای کوهی را می‌گیریم که در حومه‌ی‌ لوس آنجلس زندگی می‌کنند.
 
امروز در سراسر جهان سی‌و‌هفت گونه‌ی مختلف گربه زندگی می‌کنند. در این برنامه می‌بینیم که چگونه خانواده‌ی گربه‌ها با تطبیق دادن خود با شرایط مختلف به بزرگترین شکارچیان روی زمین تبدیل شده‌اند.
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *